Menü
       Ana Sayfa
       Forum
       Dosyalar
       Dökümanlar
       Üyeler
       Önerilen Siteler
       Arama
       Hakkımızda

En Çok Okunan 10 Döküman
 
1 HÛTAME 2250
2 İÇLİK 2209
3 EY TALİP 2199
4 GÖZ AĞRISI 2193
5 Satranç Dersleri 3 2167
6 Satranç Dersleri 6 2143
7 SATRANÇ DERSLERİ - 1 2110
8 Satranç Dersleri 4-5 2110
9 AMAROK 2063
10 Satranç Dersleri 8 2014
 

Son Eklenen 10 Döküman
 
1 BAYRAM 0
2 Kemal Çiçek 192
3 BUGÜN 14 HAZİRAN 485
4 BAHŞI 793
5 HAVA-SIZLANMA 744
6 ÖLÇÜ-KADER 865
7 ISSIZLIĞI ÜNLEMEK 1108
8 ÇEVRE BENİM 1092
9 ÇEVRE ve ŞEHİR 1288
10 BAYRAMINIZ BAYRAM 1491
 


En Çok Bakılan 10 Dosya
 
1 HAVA-SIZLANMA 748
2 İlhami Çiçek - Münze 585
 

Son Eklenen 10 Dosya
 
1 İlhami Çiçek - Münze 585
2 HAVA-SIZLANMA 748
 
 
Kategori:  Mehmet Latif Çiçek  
  GÖZ AĞRISI
 


    Bir kavı, iki ucundan üflemeye çalışanların nefesi olmayı murad etmek; gönül gözüyle, varlık âlemine nazar edenlerin nasibidir. İma ile geçer mevsimler hal ehlinin mekânında. Nefislere tasallut eden dünya kaygısını ve galebe çalan mülkiyet duygusunu, avuçlarıyla deryaya yakut serper gibi atan Tarık Bin Ziyad’ın celadetini kuşanan yiğit olmaktır aslolan. Kişiyi özgür yapan, farklı ve üstün kılan, duruşu, yüreği ile aklı arasındaki doğal ahengi yansıtan bakışı, omuzlarının üzerinde taşıdığı cevherin masumiyeti ve ağırlığıdır. Çünkü masumiyet hem nesnel, mütevazı, hem de iddiadan uzak olmanın ve kirlenmeye en açık rengin diğer adıdır. Ağırlığı olmayanın işgal edeceği mekân da yoktur. Mekânsızların yokluklarına kimler rahmet okuyacaktır ki?

   Deveran halinde olan her şey varlığını, masumiyetin tanıklığı ve yüzü hürmetine sürdürür. Yeryüzü coğrafyasında, her gün, tanık olduğu ve uğradığı zulümlerden göz ağrısı çeken; yetimler, öksüzler, analı- babalı yetimler ile öksüzlüğü kader olarak içselleştirenler ve yeryüzüne sığmadıkları için sinesine inci sağanağı yağdıran masumiyet abideleri yüzü hürmetine semazendir felekler.

Onlar ki ;“Ah çekip âleme eyledim feryad” (¹)deyip, feryadını duyuramayanlardır.

      Bu yüzden göz ağrısı çekenlerin gönül köşkü çerağ ile aydınlanır ve biz ölümlüler insanlığını hatırlasın diye bütün mahlûkata açık olur. ÇÜNKÜ ONLAR HAYATI IŞIK HUZMESİYLE OKURLAR, IŞIK HUZMESİNDE HAYAT BULURLAR, ÇÜNKÜ AŞK; DÜŞTÜĞÜ YÜREKTEN HUZMESİNİ ESİRGEMEZ. Zaten tarih; âşıklarla, bakarkörlerin bütün coğrafyalarda ki mücadelelerini anlatmak için var değil midir? Kutsal ile kutsallaştırılanların hikâyesi değil midir? Hayatı ışık huzmesiyle okuyanlarla, hayatını bakarkör olarak yaşayanların nefes alıp verdikleri ve çerağın alazına pervane olarak nazar edenlerin mekânıdır dünya. 

    Sinesine sığınanlardan ötürü, kuytularda inci dökenlerin varlığından haberdar olacak sarraf kalmamışsa, insanlık hangi sanatın merdiveni ile uygarlığa ulaşır ki? Ölümlüler ile ölüme gülümseyenlerin ve göz ağrısı çekenlerin arasındaki makas açıldıkça, mutluluğun tarifi; bedenler üzerinden hükümferma olan hükümranların himmetine kalmıştır

 Köşesi olmayan taşların üzerinde kurdukları sarayları kıble yapanlara, piramitler bile ibret olmuyorsa, renklerin isyanına hangi fil ordusu dayanabilir ki?

 Yeryüzündeki mazlumlar; yüreğinden bakan, beyninin tünellerinden, kalbinin düzlüğüne çıkan ve göz ağrısı çeken erlerin, zulme karşı kıyam etmesi ile cümle mahlûkatın umutlandığını bilirler. Aksi hayatın kaidesini besleyen köklerin kurumasıdır ki, kıyamet o zaman gelecektir. Çünkü nefes alınıp, verilen her yerde; cesur, masum, mert, akil vb. iyilerin nesli devam ettiği gibi, , korkak ve zalim, ihtirası adalet duygusunun önüne geçen kötülerin de nesli devam edecek. Araf’taki gafillerin hükmü mahşere kalsa da, mahşerde, göz ağrısı çekenlerin tanıklığında kurulacaktır divan. Cennet ve cehennem bu yüzden ve hepimiz için var. Çünkü yoksunluk zamanlarınızda, varlık nedeniniz saydığınız ve yaslandığınız idealleri, muktedir olmak için yeme mevsimine geldiğinizin çizgisidir sırat. Bu yüzden havf’ı* ile gezenlerin gezegenine yakındır.

BU DİYAR; KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAK İDDİASI İLE İKTİDARA GELENLERİN, HER ON YILDA, GÖĞEKİNİ GİBİ BİÇTİĞİ KUŞAKLARA KABRİSTAN OLSA DA “KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAK”CÜMLESİ ZİHİNLERDEN VE KALPLERDEN FİRAR ETMİŞ GİBİ GÖRÜNSE DE, GÖZ AĞRISI ÇEKENLERİN, SERDEN GEÇENLERİN UMUDU, GÜVERCİN KANADINDA VE KIYAMETE KADAR KORUYACAKLARI İNANCI DA YÜRÜRLÜKTEDİR.

GÖZ AĞRISI ÇEKENLERE SELAM OLSUN.

15.02.2013

(¹)Aşık Şenlik.

* Havf; A.i, Korku, korkma

 

 
  Ekleyen: Mehmet Latif Çiçek Okunma sayısı: 2194
Bu döküman hakkında hiç yorum yazılmamış.
 

 
İstatistikler
Toplam Okunma: 137953
Toplam Üye: 32
Son üyemiz: Karangu
Online kişi: 3
Online üyeler:


Anket

Eklenmis Anket Yok!
  
www.mehmetlatifcicek.com
www.temalar.com