Menü
       Ana Sayfa
       Forum
       Dosyalar
       Dökümanlar
       Üyeler
       Önerilen Siteler
       Arama
       Hakkımızda

En Çok Okunan 10 Döküman
 
1 HÛTAME 2250
2 İÇLİK 2210
3 EY TALİP 2199
4 GÖZ AĞRISI 2194
5 Satranç Dersleri 3 2167
6 Satranç Dersleri 6 2144
7 SATRANÇ DERSLERİ - 1 2111
8 Satranç Dersleri 4-5 2111
9 AMAROK 2063
10 Satranç Dersleri 8 2015
 

Son Eklenen 10 Döküman
 
1 BAYRAM 0
2 Kemal Çiçek 192
3 BUGÜN 14 HAZİRAN 486
4 BAHŞI 793
5 HAVA-SIZLANMA 744
6 ÖLÇÜ-KADER 866
7 ISSIZLIĞI ÜNLEMEK 1108
8 ÇEVRE BENİM 1092
9 ÇEVRE ve ŞEHİR 1289
10 BAYRAMINIZ BAYRAM 1492
 


En Çok Bakılan 10 Dosya
 
1 HAVA-SIZLANMA 749
2 İlhami Çiçek - Münze 585
 

Son Eklenen 10 Dosya
 
1 İlhami Çiçek - Münze 585
2 HAVA-SIZLANMA 749
 
DUYURU

SEVGİLİ DOSTLAR,

AĞABEYİM, MERHUM ŞAİR İLHAMİ ÇİÇEK'İN KALEMİNDEN ÇIKAN ŞİİR VE YAZILAR; KETEBE YAYINLARI'NDAN BU HÜZNÜN MESNEVİSİ ADIYLA 01 MAYIS 2018'DE YAYIMLANDI VE KİTABEVLERİNE DAĞITIMI YAPILDI.

DOSTLARA VE OKUYUCULARA DUYURULUR.

YİNE AYNI YAYINEVİ TARAFINDAN BASILACAK; İKİNCİ KİTAP ŞAİRİN HAYATI, ÜÇÜNCÜ KİTAP ERZURUM’DA AHİLİK VE YAŞAYAN AHİ GELENEKLERİ ADLI MEZUNİYET TEZİ VE DÖRDÜNCÜ KİTAP; ŞAİRİN ŞİİRİ, EDEBİ KİŞİLİĞİ SANATI HAKKINDA YAZILANLARDAN OLUŞAN DERLEME İLE OKUYUCULARLA BULUŞACAK.

Mehmet Latif Çiçek

MERHABA

Merhaba Sevgili Okuyucular,

İnsan; hayatı anlamlandıran kavramların toplamıdır. Aşk, sevgi, emek, değer, paylaşmak, cennet-cehennem vb.. Öleceğini bilen tek canlı insanın ömrünü hayat yapan şey, içini doldurduğu kavramlardır. Gözümüzü açtığımız dünyayı algılamak, öğrendiklerimiz ve tanık olduklarımızı anlamlandırarak bizden sonraki kuşaklara aktarmak bizi insan yapan özelliklerimizdir. Hayatın merkezine insanı koyan bir anlayış sınırlarımızı belirliyor.

İletişim araçlarının yaygınlaşması ve kullanım kolaylığı, hayatın karşımıza çıkardığı zorluklara karşı gösterdiğimiz tepkilerin kamuoyunda internet aracılığı ile paylaşılma fırsatı veriyor. Bu site duyargaları açık, insanla ilgili, insani olan değerlerin paylaşılarak çoğaltılması için kuruldu. Kanaatleriniz, görüşleriniz bizim için önemli, çünkü emeğin yeryüzünde kutsanması adına gösterilen gayretleri dillendirilen site olmak varlık nedenlerimizden biridir.

Eğitim, tarih, edebiyat, şiir, roman, hikâye, mizah, senaryo ve güzel sanatların her türü takipçilerimizin katkısıyla herkesin kullanımına sunulacaktır. Zaman içerisinde sanatın bütün dallarında doyurucu yayın yapmak ve hayatı yaşanılır kılma mücadelesine karınca kararınca katkı sunmak bizi mutlu edecektir.

Ağabeyim şair İlhami Çiçek’in adına 1990 yılında bastırdığımız göğekin kitabını siteye üye olanların indirme fırsatı olmasının yanında, bugüne kadar şair hakkında bilinmeyenlerin, aile olarak, edebiyat tarihine girmesi ve gelecek kuşaklara doğru anlatılması için, hakkında yayımlanan her türlü yazı, metin, şiir vb.. yayımları da bulabileceğiniz bir dosya hazırlıyoruz. Zaman zaman merhum şair hakkında yayıma hazırlamaya çalıştığımız kitabın içeriğinden parçalar da paylaşıma sunulacaktır. Şair hakkında elinde belge, bilgi, resim ve her türlü metin bulunan site takipçileri bunları gönderirlerse katkılarını kamuoyuna duyurmaktan memnun olacağız.

Cumhuriyet dönemi eğitim tarihinde önemli bir kurum olan Köy Enstitülerinin, 1950 mezunu olan, eğitimci, babam öğretmen merhum Kemal Çiçek'in hayat hikayesini ileride yayımlayacağız. Aynı zamanda Doğu Anadolu insanının makus talihini sabırla ve ilmek ilmek örerek yenmek için nasıl mücadele verdiğini okuyacağız.

Yarım yüz yıl önce vefat eden, Erzurumlu şair Ali Özden’in Doğu Anadolu'nun ücra beldelerinde Sağlık Memuru olarak çalışırken, tanık olduğu olaylar ve insanların dramlarını, türk edebiyatının en müstesna dalı olan hiciv türünde yazdığı şiirlerle anlattığı kitabını bölgede alan araştırması yapan tarihçilere de kaynak olacağı inancıyla yayımlıyoruz.

Zaman içerisinde kamuoyu gündemindeki konularla ilgili anketler düzenlemek, sonuçlarını paylaşmak sizlerin katkısı ile gerçekleşecektir.

Sağlık ve esenlik diliyoruz.

Mehmet Latif Çiçek

SON EKLENEN YAZI
BAYRAM
Bir vakte eriştik ki bayram olmuş. Yitiğimiz olan “Diğergam”* kavramını hatırlatan güne bayram demişler. Sevgili dostlar, bayramınız ve bundan sonraki her gününüz bu kavrama hayat versin, bayram olsun. Bayramınız kutlu olsun. ...
DEVAMI
GÜNÜN YAZISI:

  ARŞ’A DEĞEN EL – 2


   Dünyaya gözünü açan çocuğun kulağına fısıldanan o lahuti(¹)ses;  göklerle ve yerle akdettiği, kâinatın tanıklığı ile yürürlüğe giren bir sözleşmedir. Bu yüzden insan yeryüzünün eşrefi mahlûkatı ve halifesidir, varlık âleminin varlık nedenidir. Nitekim bu dünyayı terk ederken de aynı lahuti seslerle uğurlanır. Yeryüzünü şereflendiren varlığın gelişi ile göklerin coşkusunu ve meleklerin muştusunu, hal ehline bürünen baba hisseder.  İnsanların uğruna dünyadan vazgeçtikleri kadar,  girmeyi umdukları cennetin doğrudan mirasçısı olan anne; sıcaklığı ile sarıp sarmalar istikbalini. Çünkü çocuk; umudun tecessüm etmiş halidir. Hayatı, insanı oluşturan değerleri, dışındaki dünya ile kurulan iletişim dilini sil baştan yeniden kurma keyfiyetidir. Bir küçük dünyadır;

“Bir kadını al onu yont yont anne olsun

Her kadın acıma anıtı bir anne olsun

Çocuklara açılan mavi kırmızı pencere anne

Sen bu şehrin sokaklarından geç sonsuz pencerelerle

Bir insanı al onu çöz çöz çocuk olsun"(²)diyor anne ve çocuk için Üstad Sezai Karakoç.

   Doğumu anne ve babanın insanlığa mirası olarak kayıtlara geçer. Mirasın insanlığa hayırlı olması dilenir. Takvimler aile için; ondan önce, ondan sonra diye işlemeye başlar. Dünyanın tüm makamlarında, ninnilerle yüreğine merhamet, sevgi, şefkat işlenerek yıkanır kulakları. Annenin sinesine sığınan ve sevgi halesiyle kuşatılan kalbinin ritmi; ebemkuşağının kapsamına dâhil olan hanede bir tür zikirdir. Geçen zamanın akışı ile renk cümbüşünün yaşandığı haneyi mabet gibi korunaklı yapar. Gülüşü mevsimleri değiştirir, ağlaması biçareliğini hatırlatır ana babanın.

   Belleğinin işleyişi, kayıt sistemi, şaşkınlıkla sevinç arası duygulara sevk eder aileyi. Çocuğun büyümesi insan denen meçhul varlığın keşfedilme eğitimidir aile için. Mucizenin gün gün tanıklığı ve anbean takip edilebildiği bir süreçtir.  Baba; çocuğunun her davranışında kendi geçmişine uzanma ve belleğini yoklama zorunluluğunu yaşar. Gölgeler uzamaya, gün akşam olmaya başladığında gösterdiği fedakârlık ve ödediği bedellerle ustalaştığını fark etme ve bütün mesleki unvanların tahtına oturma halidir babalık.

   Masal kahramanı olan çocuğun hayatı, okul çağına kadar bir zaman masal kıvamında seyreder. İlerideki hayatında ihtiyaç duyacağı, dış etkenlere karşı savunma mekanizmaları oyun içerisinde oluşturulmaya çalışılır. Okul öncesi yaşına gelen çocuk; iyi, kötü, ceza, ödül, hak etmek vb. kavramları ailenin yaklaşımına göre önem derecesini kendince sıralayarak belleğine kaydeder. Okul ortamında yaşıtları ile bir arada alacağı eğitim; bu kavramların sınanması ve karşılaşacağı tepkilere göre yeniden anlamlandırılması demektir. Bu durum birey olma ve özgüvenini tahkim etmenin başlangıcıdır.

  Aile; yaşadığı dünyanın, içinde bulunduğu çevrenin olumsuzluklarına karşı mücadele verirken, çocuğunu donatmak için, beklentileri ile hayatın gerçekleri arasında doğal ahengi yakalayacağına inandığı, eğitim kurumunu aramaya başlar. Kendi kuşağının verdiği var olma mücadelesinin, eğitim alanındaki karşılığını çocuğunda görme arzusu, tabii ve kabul edilebilir bir haldir. Ne var ki ülkemizde herkesin eğitim konusunda bir görüşü vardır ve çevrenin, başarı konusundaki beklentilerine paralel kaygıları da besleyen bir düzen yürürlüktedir.

   Aileler; geleceklerini, umutlarını bağladıkları çocuklarını okul çağına getirdiklerinde ana baba olmanın ikinci basamağına geçerler. Çocuk için heyecanlı, renkli bir dünya, aile içinse evladının ilk mürüvveti gibidir okula başlamak. Hayatın çıplak gerçeği, yükün ağırlık nişanelerini göstermeye başlamıştır.

21.08.2012

  (¹)Lahuti; İlahi

(²)Sezai Karakoç, Gün Doğmadan, Şiirler, Diriliş Yayınları,

İstanbul-2010

 

 

 

Haberler
BAYRAM  
MERHABA  
  [1]  
Aktif Forum Konuları
Başlık (!) Konuyu Açan Okunma
  İlhami Çiçek'in Diğer Yarısı Korkut 1193
  GÜLÜŞÜNÜZ SABIKALIDIR yolcu 1125
İstatistikler
Toplam Okunma: 137968
Toplam Üye: 32
Son üyemiz: Karangu
Online kişi: 18
Online üyeler:


Anket

Eklenmis Anket Yok!
  
www.mehmetlatifcicek.com
www.mehmetlatifcicek.com
www.temalar.com